Jedinica za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata MUP-a Srbije (JZO) razvila je saradnju u obuci sa srodnim službama iz inostranstva, koja je sve intenzivnija sa kolegama iz ruske Federalne službe obezbeđenja (FSO). Nedavno su ovi policajci iz Ruske Federacije boravili u Srbiji, obučavajući domaćine, ali su istovremeno bili zainteresovani i za iskustva ovdašnjih policijskih telohranitelja, odnosno pratilaca, što je stručni izraz na kojem se insistira u ovoj profesiji.
Tom prilikom izvedena je i vežba u Nastavnom centru MUP-a u Makišu, čija je specifičnost bila u tome da učesnici nisu obavešteni o njenom scenariju, što odgovara nepredvidivim situacijama sa kojima se suočavaju ovi policajci. Tom prikazu sposobnosti prisustvovali su potpredsednik vlade i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović i ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin, a pripadnici timova JZO su im, pod nadzorom ruskih instruktora, pokazali kako reaguju na napad na štićenu ličnost.
Dragan Grujić, pomoćnik komandanta JZO, kaže da se saradnja sa FSO, moćnom službom koja ima oko 40.000 pripadnika i, između ostalog, obezbeđuje predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina, odvija od 2016. godine.
– Pripadnici naše jedinice boravili su u njihovom centru za obuku Nova Kupavina, u Podmoskovlju, gde su završili obuku u upravljanju specijalnim vozilima, odnosno blindiranim automobilima. Takođe, od tada smo sproveli kurseve u Rusiji i Srbiji za kolege koje rade na neposrednoj zaštiti važnih ličnosti – objašnjava Grujić.
Prilikom pomenute nedavne posete kolega iz FSO, pripadnici JZO, pratioci, obučavani su za zaštitu ličnosti u specifičnim uslovima – za vreme boravka u avionu, helikopteru i vozu. Detalji, iz razumljivih razloga, nisu za javnost, ali u suštini reč je o zauzimanju što povoljnijeg položaja i uvežbavanju reagovanja u tako skučenom prostoru.
Tokom pripreme ličnog obezbeđenja posebna pažnja, iz preventivnih razloga, posvećuje se analizi izvršenih atentata. Upravo zbog toga, policajci iz FSO su tokom boravka u Srbiji, u pratnji domaćina, obišli dvorište Vlade Srbije i zgradu u Ulici admirala Geprata, kako bi na mestu stvarnog događaja sagledali okolnosti pod kojima je 2003. godine izvršen atentat na Zorana Đinđića, premijera Srbije.
Ovaj postupak nije neuobičajen kada je reč o saradnji ovakvih policijskih službi. Pripadnici JZO su prilikom posete Izraelu imali priliku da obiđu mesto u Tel Avivu na kojem je 1995. godine ubijen Jicak Rabin, premijer ove zemlje. Takođe, uobičajeno je da se analiziraju snimci atentata, poput napada na predsednika SAD Ronalda Regana koji je ranjen 1981. godine u Vašingtonu.
– Osim sa Rusijom i Izraelom, sarađivali smo i sa kolegama iz Tajne službe SAD, kao i iz Diplomatske službe bezbednosti ove zemlje. Pripadnici JZO boravili su i u centru za obuku italijanskih kolega na Sardiniji – kaže Grujić.
Kada je reč o taktici rada ličnog obezbeđenja, osnova je takozvana formacija „dijamant”, nazvana tako po rasporedu telohranitelja oko štićene ličnosti. Jedan pratilac ide ispred nje, drugi iza, treći i četvrti sa strane. Međutim, svaka služba obezbeđenja ima neke svoje modifikacije ovog šablona koje su predmet analiza sa kolegama, a nešto se naravno uvek čuva kao tajna.
Razvijena je i takozvana boks formacija, dodatni krug obezbeđenja oko „dijamanta” koji, šematski prikazano, izgleda kao da se nalazi u kutiji, pa otuda naziv „boks”.
Kada je reč o oružju telohranitelja nose se razni pištolji, ali među najpopularnije spada „glok”. Koriste se i kompaktni automati kao što je „hekler” HK MP-5K, koji se mogu neprimetno nositi ispod sakoa ili jakne. Pripadnici FSO nose pištolje ruske proizvodnje uključujući i automatski „stečkin”. Municija se takođe prilagođava zadacima, pa se tako u avionu nose meci sa lakšim i mekšim zrnom, kako upotreba oružja ne bi izazvala oštećenja na letelici koja bi mogla dovesti do ugrožavanja leta.
Na ovim poslovima je sve je veći značaj upotrebe elektronske opreme za ometanje signala mobilne telefonije, koja se može zloupotrebiti za aktiviranje eksplozivnih naprava daljinskim putem. Slične mere preduzimaju se i zbog dronova, koji takođe mogu predstavljati opasnost po štićene ličnosti.
Izvor: Politika